Recent Changes - Search:

HomePage


PX24 serisi santrallar


Stillink sinyal çeviriciler, E1 Gateway


X1 serisi santrallar


Yardımcı programlar, diğer


Telefonlar


DECT Sistemler


Programlama

.

XcomAyarlar

Xcom kullanıcının kişisel bilgisayarında çalışan kullanıcının analog ve ya sayısal telefonunda çağrı kurma, çağrı transferi,çağrı park etme, konferans,port meşguliyetini görüntüleme, yapılan görüşmeleri hem giden hemde gelen yönde ses kaydını almak vb uygulamaları yapan yardımcı bir programdır.

Xcom'un kullanılabilmesi için XymphonyClients.zip dosyası kullanıcının bilgisayarına indirilmeli ve santral parametrelerinde kullanıcı analog ya da sayısal telefonu için bir takım ayarlar yapılmalıdır.

Xcom tarafında yapılacak ayarlar

1. XymphonyClients_xxx..zip dosyasında bulunan bütün dosyaları yüklenecek bilgisayarda yeni bir klasöre çekin.
2. Microsoft visual C 2005 redistributables paketini yükleyin.(vcredist_x86.exe dosyasını çalıştırın)
3. Xcom.exe programını çalıştırın

Programı çalıştırdığınızda konsol penceresi açılır.

Konsol penceresinin üst bantında sağ mouse tıklandığında Ayarlar'ı seçerek diyalog kutusunu açın.

Xymphony™- API sunucusuyla iletişim kurmak için, Telesis santralda tanımlı olan Companion port numarası ile eşleşen protokol port numaranızı girin. Dil seçimini yapın ve OK butonuna basın. Yapılan değişiklerin geçerli olması için XCOM programını kapatıp tekrar çalıştırın.

Web arayüzü ile santral tarafında ki ayarları yaptıktan (Bknz santral ayarları) sonra, istemci PC'sindeki XCom'unuz Xymphony™- API sunucuya kayıt olur. Başarılı kayıt konsol penceresinde aşağıdaki satırlarla ifade edilir:
2008/03/20 09:45:06
Xymphony kayıt
2008/03/20 09:45:07
Xymphony kayıt no 076->(kayıt olunan abone numarası)

Çağrı geldiğinde arayan abone numarası Sugarhome metin kutusuna yazılan adrese sorulur. Metin kutusunda yazan adresten sonra CM prefix otomatik olarak eklenir, ardından arayan abone numarası eklenir ve ardından CM Suffix eklenerek sorgu yapılır. Sorgunun yapılabilmesi için Konsol penceresinin üst bantında sağ mouse tıklandığında SugarCrm penceresinin açılması gerekir.

Eğer SugarCRM uygulaması kullanıyorsanız SugarCrm server'ın çalıştığı PC nin ip adresini yazın, çağrı geldiğinde arayan numara bilgisi SugarCrm Kişiler veya Müşteriler kayıtlarında taranır ve çakışma olduğunda ilgili pencere açılır. Hesapları kullan onay kutusu gelen çağrıdaki arayan abone numarasını SugarCrm de Kişiler kayıtlarında taranmasını sağlar, onay kutusu işaretlenmez ise müşteriler kayıtlarında tarama yapılır.

Çağrı geldiğinde SugarCRM penceresinin açılması için Xcom sağ tıklanarak açılan pencerede SugarCrm seçilmeli ve login olunmalıdır.

Clip Pfx / Rep Metin kutuları arayan abone numarasını değiştirip SugarCrm de yapılan değişikliğe göre tarama yapılmasını sağlar. Örneğin Clip Pfx / Rep metin kutusuna sırayla 0090 / 90 yazalım. Gelen çağrıda arayan numara 0090 ile başlayan bir numara ise örneğin 3123840540, Xcom SugarCrm kayıtlarında 903123840540 ile ilgili müşteri kayıtlarını tarar.

Santral tarafında yapılacak ayarlar

Santral ana sayfasında Ethernet/Temel'i tıklayarak açılan Temel ethernet ayarları sayfasında Companion sinyalleşme portu metin kutusunda yazan port numarası Xcom/ayarlar penceresindeki Companion port ile aynı olmalıdır. Fabrika ayarlarında port numarası 9875 tir. Eğer aynı network içinde iki tane Telesis santralı varsa her ikiside 9875 portunu kullanacağı için bir tanesinin Companion sinyalleşme portu deiğerinden farklı olarak ayarlanmalıdır.

Xcom kullanacak kullanıcının analog abone yada ISDN 4B+D portunun Ortak özellikler sayfasında Companion IP adresi metin kutusuna abonenin PC'sinin IP adresini giriniz. Bu işlemi Xcom kullanacak diğer aboneler içinde yapınız.

Ana sayfada Sistem prm başlığı altında Sakla tıklayarak parametreleri silinmez hafızaya saklamayı unutmayınız.

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on May 24, 2017, at 08:15 AM