Recent Changes - Search:

HomePage


PX24 serisi santrallar


Stillink sinyal çeviriciler, E1 Gateway


X1 serisi santrallar


Yardımcı programlar, diğer


Telefonlar


DECT Sistemler


Programlama

.

WebPhoneNedir

WebPhone, Telesis revizyon 5, 6 ve revizyon 7 santrallarına özgü, Web tarayıcı (Web browser) kullanılarak santral abonelerinin aranabilmesini sağlayan bir yazılımdır.

Arama yapacak kişilerin bilgisayarları Windows, Linux, IOS gibi pek çok değişik işletim sistemiyle çalışabilir. Explorer, Mozilla, Chrome ve Safari gibi değişik tarayıcılar kullanabilir.

Telesis sisteminizin doğrudan arama yeteneklerini kullanarak, web sayfanıza Telesis santral abonelerini aramak için ilgili butonlar koyabilir, kişisel veya ticari web sayfaları hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, Telesis sistem kullanıcıların kendi e-posta imzalarına kişinin webphone arama bağlantıları ekleyebilirsiniz. Sonuç olarak, e-posta alıcıları sadece göndereni aramak için ilgili bağlantıyı tıklayarak arama yapabilir.

Web sayfası bulunmayan yada bu sayfada değişiklik yapmak istemeyen kuruluşlar için santralın Xymphony işletim sistemi, basit ve kullanışlı, değişik dillerde linklerin bulunduğu sayfalarıda sağlar. Xymphony sekiz farklı webPhone sayfasını destekler bu sayede örneğin türkçe, ingilizce veya başka diller için farklı webPhone sayfası kullanılabilir.

Ziyaretciler web tarayıcıları ile bu linklere tıkladıklarında, Santral sunucusundan ziyaretci tarayıcısına Webphone yazılımı (Java applet) gönderilir.

Uygun bir Link oluşturulduğunda, Webphone santrala bir çağrı yaratabilir, santral yöneticisinin izin verdiği aboneleri arayabilir, farklı uygulamaları (sesli mesaj dinletme vb) yapabilir veya direk olarak santralın abonesini arayabilir.

WepPhone kullanımının rahat ve hızlı yapılabilmesi için kullanıcı bilgisayarında,

1. Kulaklı mikrofon setlerinin bulunması (ses iletişimin daha sağlıklı olması için)

2. Java run time (RTE) yüklü olmalı,

3. Bilgisayarın tarih ve saat ayarları doğru olmalı,

4. Çalıştırılacak programın güvenlik sertifikalarının denetimi için internet erişimi bulunmalıdır.

Bilgisayarda tarih ve saat ayarlanmamış ise, WepPhone'a erişim sırasında, Java Güvenlik Uyarısı ile karşılaşılır ve program hata vererek kapanabilir.

İnternet bağlantısı olan bir browserdan WepPhone'a erişim yapılırsa, çalıştırılacak Java yazılımının Telesis Telekomünikasyon Sis. San. Tic. A.Ş.'e ait olduğunu bildiren bir uyarı mesajı ile karşılaşılır ve WebPhone'un çalıştırılması kullanıcı onayına sunulur. Kullanıcı dilerse sol altta bulunan Do not show this again for apps from the publisher and location above (bu yayıncı ve uygulamaları için tekrar gösterme) benzeri ibareyi kabul ederse bu ikazı bir daha almadan WebPhone her zaman çalışır duruma gelir.

İnternet bağlantısı olmayan, lokal ağ içinde bir browserdan WebPhone'a erişim yapılırsa, Java yaklaşık 60-90 saniye süresince internete ulaşıp güvenlik sertifikalarını onaylatmaya çalışır. Bu süre içerisinde WebPhone'un yükleme ekranı sabit kalır. Sürenin sonunda üretici sertifikasını doğrulamak için internet erişimini gerçekleştiremediğine benzer bir Java Güvenlik Uyarısı ile karşılaşılır ve WebPhone'un çalıştırılması kullanıcı onayına sunulur.

İlgili Dökümanlar
Web phone'u nasil aktif edebilirim?

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on August 18, 2020, at 06:39 AM