Recent Changes - Search:

HomePage


PX24 serisi santrallar


Stillink sinyal çeviriciler, E1 Gateway


X1 serisi santrallar


Yardımcı programlar, diğer


Telefonlar


DECT Sistemler


Programlama

.

XymphonyYenilikler

Versiyon 201015 de;

Sip portunun ortak özellikler sayfasına Daima medya proxy onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretlendiğinde ilgili sip portundan gelen ve çıkan aramalarda santral medya proxy yı daima olarak kullanır ve ses paketlerini kendi medya kanallarını kullanarak iletir.

Versiyon 200917 de;

Portun Kullanıcı kimliği ve Auth.ID alanında geçerli karakterlere (ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789/-+.) ilaveten * eklenmesi sağlandı

Versiyon 200901 de;

A-Party analizi tablosunda arayan numaranın başına + işareti eklemek için A-Party analizi tablosuna + işareti için liste kutusu eklenmiştir.

Versiyon 200801 de;

Ethernet / SIP Temel SIP voip ayarları sayfasına Sip UDP kaynak sinyalleşme port metin kutusu eklenmiştir. PX24 xrX de sekiz numaralı (protection) switch off konumda iken Sip UDP kaynak sinyalleşme port ve Sip TCP/UDP sinyalleşme portu metin kutuları değiştirilebilir. Sip UDP kaynak sinyalleşme port metin kutusuna yazılan rakam dış sunuculara kayıt olmak için yollanacak taleplerde kullanılacak kaynak port numarası olarak gönderilir.

Versiyon 200707 de;

1. Mesaj kayıt süresi 10 dakika dan 15 dakikaya çıkarılmıştır.

2. Robot operatörde YönKamp mesajı 1-5 den 1-9'a çıkarılmıştır. Bekleyen çağrının siradaki yeri 1-9 arasında ise ilgili mesaj dinletilir, 10 ve üzerinde bekleyen çağrılara ise YönKamp msj. * kullanılır.

Versiyon 200627 de;

1. Temel ethernet ayarları sayfasına LDAPS onay kutusu eklendi. Onay kutusu işaretlendiğinde Secure Ldap protokolu kullanılır.

2. Temel sistem ayarları sayfasına Konferans odası gecikmeli çöz onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretlendiğinde eğer analog dış hatlardan girilen konferans odasında dahili bir abone konferans odasına girmemiş ise 10 dakika lık analog dış hatlara konferans süresi tanımlanır.Süre sonunda hatlar kesilir. Eğer dahili abone var ise süre sınırlaması uygulanmaz.

Versiyon 200611 de;

Çağrı toplama grubu 15 gruptan 99 (1-99) gruba çıkarılmıştır. Lokal aboneler için geçerlidir. Toplama grubundan çağrı toplama (Öntanımlı değeri 817) kural etkisi işletildiğinde, gruba üye olan tüm kullanıcılar çağrıyı yakalamak için taranır.

Portun ortak özellikler sayfasında bulunan çağrı toplama grubu linki, çağrı toplama grup üyeleri listelerini indirmek için kullanılabilir. Grup üyelerini görmek için Düzenle tuşuna basın.

Versiyon 200601 de;

Statu / Bilgi sayfasına Ağ (Network) durumu bilgi alanı eklenmiştir. Ağ durumu, ağ bağlantısının kaç kez up/down olduğunu, en son hangi tarih ve saatte ağ bağlantısının up olduğunu ve ağ bağlantı hızını göstermektedir.

Versiyon 200115 de;

Sip portunun ortak özellikler sayfasına Keepalive için REGISTER mesajı onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu isaretlenir ise, ip bağlantısını acık tutmak için register mesajları daha sık yollanır.

Versiyon 200111 de;

Ethernet Temel ayarlar sayfasına Ağ geçidi varsayılan LAN ip adresi onay kutusu eklenmiştir. Sistem bir NAT'ın ardında çalışıyorsa kullanılabilir. Xymphony kendi IP adresini belirttiği bir mesajı altağ (subnet) dışındaki bir lokal IP adresine (lan) yolladığında IP adresi yerine burada tanımlanacak adres kullanılır.

Versiyon 191221 de;

1. Temel ethernet ayarları sayfasına Ping daemon metin kutusu eklenmiştir. Metin kutusuna ip adresi yazılıp Test butonuna basıldığında IP uç noktalarının erişilibilirliği ping mesajı yollayarak test edilir.

2. Kullanıcı seç sayfasında Hesap adı yerine Görünür isim (Display name) çıkması sağlandı

Versiyon 191116 da;

Portun ortak özellikler sayfasına Aktarma uyarısı var onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretli kullanıcıya bir çağrı aktarıldığında, uyarı tonu verilir. Bu özellik PX24 xrX santral için geçerlidir.

Versiyon 191113 de;

Ip telefona sesli posta mesajı bırakıldığında santral Notify mesajı yollayarak sesli mesaj uyarısı yapar. Ip setten sesli posta dinlet kuralı kullanılarak bırakılan mesajlar dinlenir.

Versiyon 191111 de;

Otomatik arayıcı ve geri arama servislerinde periyot 2 dakika dan 45 sn'ye düşürüldü.

Versiyon 191015 de;

1. Portun Hesap özellikleri sayfasına yer alan Görünür isim (display name) alanı 34 karaktere çıkarılmıştır. Görünür isim alanında geçerli karakterler "ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789.+/ dır

2. Portun Ortak özellikler sayfasına yer alan Açıklama alanı 31 karaktere çıkarılmıştır. Görünür isim alanında geçerli karakterler "ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789.+/ dır.

3. Portun ortak özellikler sayfasına Görünür isim (Display name) linki eklenmiştir. Link tıklandığında açılan sayfa da virgülle ayrılmış 3 alan yer alır, sol tarafta portun erişim kodu, görünür isim, açıklama yer alır. Istenirse link ten txt uzantılı dosya kayıt edilebilir.

Versiyon 190825 de;

Sip portunun ortak özellikler sayfasına SIP mesajında assertedId kullan onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretlendiğinde Asserted id için A parti analiz tablo metin kutusu aktif olur. Onay kutusu işaretli ise, "From" alanının kapsamı "P-Asserted-Identitiy" alanında tekrarlanır.

Eğer "From" alanı bilgilerinden farklı bir içerik isteniliyorsa Asserted id için A parti analiz alanına tablo numarasını girin ve ilgili A parti analizinin değişecek rakamlar alanına P-asserted identity alanında gönderilmesi istenen rakamları girin.

Versiyon 190823 de;

Sip ve xSip de kullanılan şifre karakter sayısı 23'e yükseltilmiştir.

Versiyon 190818 de;

Temel ethernet ayarları sayfasına Varsayılan ağ geçidi dış IPadrs metin kutusu eklenmiştir. Metin kutusunun aktif olması için Dış ip adresi kullan onay kutusu işaretlenmelidir.

Xymphony santralın dış ip adresini üç farklı yolla tespit eder.

1. Ethernet Temel sayfasında yer alan varsayılan ağ geçidini kullanarak DNS sunucuda yazan ip adresine ulaşır ve checkip.dyndns.org den dış ip adresini öğrenir.

2. Santrala register olan ya da kendisinin register olduğu Xymphony işletim sistemine dış ip adresini sorar.

3. Dış network'te yer alan AU dan dış ip adresini sorar.

Xymphony eğer dış ip adresini yukarıda yer alan 3 madde den tespit edemiyor ise Varsayılan ağ geçidi dış IPadrs metin kutusunda yazan ip adresini dış ip adresi olarak kullanmaya başlar.

Versiyon 190805 de;

Portun Hesap özellikleri sayfasına Görünür isim (Display name) ve Kullanıcı kimliği (User id) metin kutuları eklenmiştir.

Görünür isim metin kutusuna yazılan karakterler TELESIS sayısal telefonlarını ya da Arayan isim (Calling Name) protokolunu destekleyen bir telefonu aradığında, bu alan aranan kullanıcıya gösterilir.

Kullanıcı kimliği (User id) metin kutusu, H323, Sip veya Xsip gibi VoIP kullanıcıları için karşı ucu tanıyabilmek amacıyla gereklidir. Her iki uçta da aynı değer kullanılmalıdır (uzak uç elemanda aynı ayarlar yapılmalıdır), aksi halde kayıt işlemi veya direkt aramalar (gatekeeper/registrar yok) başarısız olur.

Versiyon 190524 de;

1. Aboneye bırakılan sesli mesajların, abone tarafından kendi kullanıcı sayfasından (user.asp) indirilmesi sağlandı.

2. Abone kullanıcı özelliklerinde E-Posta adresi tanımlamış ve Çağrı özetleri e-posta ile onay kutusunu işaretlemiş ise sesli mesaj bırakıldığında aboneye mesaj kutusunu kontrol et uyarısını içeren e-mail atılması sağlandı.

Versiyon 190416 da;

Telesis UC serisi IP telefonlarda Auto Provisioning yapıldığında otomatik olarak ip sete santralın LDAP bilgilerinin ve varsa yedek SIP sunucu bilgilerinin girilmesi sağlandı

Versiyon 190403 de;

Sayısal sete çağrı geldiğinde Disc (disconnect) tuşuna basıldığında çağrının reddedilmesi sağlandı.

Versiyon 190402 de;

Bekleyen çağrı aktif edilen sayısal sette görüşme varken 2. çağrı geldiğinde Redial tuşuna basılarak ise 2. çağrının reddedilmesi sağlandı.

Versiyon 190206 da;

DTS7 sayısal setlerde meşguliyet ekranının daha hızlı bir şekilde ekranı kaplaması sağlandı

Versiyon 181122 de Revizyon X santrallar için ;

1.Sip portunun ortak özellikler sayfasına Auto provisioning MAC adr metin kutusu eklenmiştir. Telesis marka standart sip protokolu destekleyen ip telefonun mac adresini metin kutusuna girdiğinizde set eğer santral ile aynı LAN içindeyse ve fabrika değerleriyle başladığında auto provision özelliğini kullanarak otomatik olarak santralde kendi mac adresi ile eşleşen sip portuna kayıt olur. Ip set LAN dışında ise setin auto provision menüsünden santralın ip adresi ve portunu girip Auto provision butonuna basılması gerekir. Auto Provision özelliği revizyon X santrallar için geçerlidir.

2. CAU da paylaşılan lisanslara voip kanalıda eklenmiştir

Versiyon 181108 de PX24 xrX santrallar için ;

Yol atama kriter tablosuna girilecek satır sayısı 1200 den 4800'e yükseltilmiştir.

Versiyon 180630 da Revizyon X santrallar için ;

1. Sip portunun ortak özellikler sayfasına Srtp onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretlendiğinde ses paketleri (RTP) AES-CM (Advanced Encryption Standard) ile şifrelenir.

2. Sip portunun ortak özellikler sayfasına TCP / TLS onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretlendiğinde sip sinyalleşmesin de UDP yerine TCP kullanılır.

3. Ethernet / Sip sayfası tıklandığında açılan Temel SIP voip ayarları sayfasına TLS onay kutusu eklenmiştir. TLS, TCP protokolu ile kullanılır UDP protokolu ile kullanılmaz. TLS onay kutusu işaretlendiğinde SIP mesajlarında asimetrik anahtarlı şifreleme kullanır ve şifrede kullanılacak anahtara karar verilir.

4. Ethernet / Web sunucu, Web arayüz ayarları sayfasına TLS onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretlendiğinde web arayüzü bağlantısında http yerine https (Secure Hyper Text Transfer Protocol) kullanılır. HTTPS de, HTTP protokolüne SSL (Güvenli Soket Katmanı) protokolü eklenir ve web sitelerinin metinlerle kurduğu iletişim şifrelenir.

Versiyon 180425 de ;

1. PX24 xrX ve PX24 mrX santrallar için sip portunun ortak özellikler sayfasına 3xx cevabı desteklenmez onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretli değil iken, aranan abone başka bir AU'nun kullanıcısı ise invite mesajının o AU'ya yollanmasını sağlamak üzere 3xx cevabı (Moved Temporary) gönderilebilir. Onay kutusu işaretlenir ise 3xx cevabı gönderilmez.

2. VoIP ses iyileştirme yapıldı.

Versiyon 180326 da ;

Sip ortak özellikler sayfasına DTMF payload (96-127) metin kutusu eklenmiştir. Metin kutusuna girilen değer SDP mesajlarında DTMF rakamları taşımak üzere telephony event payload olarak önerilecektir. Başlangıç değeri 96 dır. 96-127 arası değerler girilebilir.

Versiyon 180324 de ;

PX24 mrX ve PX24 xrX santrallarda Ethernet / Sip linki ile açılan Temel SIP voip ayarları sayfasına primary server ve secondary server tablosu eklenmiştir. Cau konfigürasyonu için geçerlidir. Bu özellik sayesinde her AU ya kaydolacak sip kullanıcılara başka bir AU üzerinde yedek sip sunucu tahsis edilebilir. Sip kullanıcının yedeklenmesi için Geçiş hattı onay kutusu işaretli olmamalı, yön de yer almamalı ve Register/Gatekeeper türü Lokal seçili olmalıdır.

Versiyon 180227 de ;

PX24 mrX ve PX24 xrX santrallarda bekleyen çağrının Çoklu abone arama kuralı kullanılarak tabloya kayıtlı abonelerin çalarken aktarılması sağlandı

Versiyon 180219 da ;

1. SIP protokolüne COLP ve CLIP özellikleri eklendi.

2. Analog aboneye çağrı aktarıldığında arayan numara bilgisinin iki zil arasında tekrar gönderimi sağlandı.

Versiyon 180212 de ;

1.PX24 mrX ve PX24 xrX santrallara Fidelio protokolu eklendi. Fidelio protokolu kullanımında bir numaralı AU'ya Fidelio lisansı yüklenmeli ve Fidelio bilgisayarı bir numaralı AU'dan çağrı kayıt indirmelidir.

2. PX24 mrX ve PX24 xrX model santrallardan oluşturulan CAU'da lisans paylaşımı sağlandı. Lisans paylaşımı arayüz kartları, voip kanalı ve otomatik ses kayıt özelliği için geçerlidir.

Versiyon 171013 de ;

PX24 mr7 santrala 2 kanal VOIP kanalı lisansı ücretsiz olarak eklenmiştir. w.pxf.voip002 lisansı ilavesi ile VOIP kanalı lisansı arttırılabilir.

Versiyon 171002 de ;

PX24 nr7 santrala VOIP kanalı lisansı (w.pxf.voip002) ilavesi yapılması sağlandı. Santral üzerinde gelen 2 kanal VOIP kanalı lisansı Xymphony 171002 ile arttırılabilir.

Versiyon 170406 da ;

Px24 nr6 ve PX24 nr7 santralın arayan abone bilgisi algılama performansı PX24 xr5 seviyesine getirildi.

Versiyon 170402 de ;

Xymphony 170402 de DTS7 set yazılımı güncellemektedir, güncellenme bitmeden setin enerjisi kesilmemelidir.

Versiyon 170111 de ;

1. PX24 xr6 için temel Xymphony yazılımı.

2. Xymphony (170111) işletim sisteminin akıllı algoritmaları:

 • PX24 x Santralının CPU gücününün maksimum kapasitede kullanılmasına,
 • Aşırı yük durumlarında yüksek performans elde edilmesine,
 • Yeni özellik ve teknolojilerin sisteme kolayca entegre edilebilmesine

olanak sağlamaktadır. PX24 xr6 santrallarda VoIP, oto ses kayıt, sesli mesaj v.b. hizmetler artık çok daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşabilmektedir.

3. PX24 x santralın başlangıç 4 kanal ses kaydedici ve dinletici kanal sayısı 8'e çıkmaktadır.

Versiyon 161223 de;

1. Sistem saat ve tarih bilgilerinin internet üzerinden bir zaman sunucusundan alınması sağlandı. Bu özelliği çalıştırmak için Sistem / Zaman içerisinde yer alan Internet zaman sunucu onay kutusu işaretlenmeli ve server adresi aşağıdaki kutucuğa girilmelidir. Bilinen bazı zaman sunucu adresleri;

 • tr.pool.ntp.org
 • time.windows.com

Eğer kutucuk işaretsiz ise Zaman alanının yanındaki Düzenle tuşuna basarak saat ve tarih ayarlanabilir.

2. ITS7 IP telefon seti desteği sağlandı.

Versiyon 161023 te;

Xymphony 161023 ve daha yeni Xymphony versiyonlarında Ethernet / Dect özelliği eklenmiştir. Bu özellik sayesinde dect 8660 el ünitelerine santral üzerinden mesaj gönderme (hastane uygulamaları, mavi kod, pembe kod vb) yapılabilmektedir.

Ayrıntılı bilgiyi http://wiki.telesis.com.tr/index.php?n=Main.Dect8660SantraldanElUnitelerineMesajGonderme linkinde bulabilirsiniz.

Versiyon 160804 de ;

DTS7 sayısal telefon seti desteği sağlandı

Versiyon 160802 de ;

1. Sistem Temel sayfasında Çağrı Kayıt Çağrı Sınıfları tıklandığında txt uzantılı sayfa ekrana gelmekte ve santral da bulunan portların Sistem yetkili çağrı sınıfları liste halinde görülmesi sağlandı.

2. Ortak özellikler sayfasında bulunan Çağrı Toplama Grubu tıklandığında açılan txt uzantılı sayfada grupta bulunan abonelerin liste halinde görülebilmesi sağlandı.

3. Sip kullanıcı ekle tuşuna basıldığında, santral yeni eklenen sip portunun Ortak özellikler sayfasına geçmekte ve otomatik olarak portun erişim koduyla aynı hesap adı ve auth. id kullanmakta, Güvenlik profili Digest authentication, Bütün ip adresleri kabul edilir liste kutusunda Lokal seçili olarak sip kullanıcı eklemesi sağlandı.

4. DTS7-DTS480/VTS480 sayısal set görüşme durumunda iken eğer beklemede hattı yok ise set üzerindeki hızlı arama tuşlarına basıldığında, setin otomatik olarak görüşülmekte olan hattı bekletmeye alıp tuşa kayıtlı numarayı araması sağlandı.

5. Santral fabrika ayarlarında başlatıldığında;

 • SIP ve H323 ziyaretçi portları Yol atama kriter tablosu 1 yerine tablo 30,
 • Dış hat sinyalleşme tablosunda Oto ücretlendirme süresi 500 yerine 70
 • Sistem Temel özellikler sayfasında Çalarken aktarmalar çözülmez, Meşgulde aktarmalar çözülmez onay kutularının işaretli

Olarak başlaması sağlandı.

Versiyon 160602 de ;

Xymphony 160602 ve daha yeni Xymphony versiyonlarında LDAP (Lightweight Directory Access Protocol) server desteklenir hale getirilmiştir. SIP protokolunu kullanan voip sistemler (ip telefon, dect, gateway vb) gelen çağrıda ya da aranan numarayı LDAP server'a sorup ekranda numara ve isim bilgisinin görülmesini sağlarlar. Ayrıntılı bilgiyi http://wiki.telesis.com.tr/index.php?n=Main.ES320LDAP linkinde bulabilirsiniz.

Versiyon 160513 de ;

1. PAX yazılımında araya girme ve hattı kesme özelliği eklendi. Detaylı bilgiyi http://wiki.telesis.com.tr/index.php?n=Main.PAXProgramlama linkinde bulabilirsiniz

2. Çoklu abone konferans (fabrika değerlerinde ön kodu 814) ve çoklu abone sesli mesaj (fabrika değerlerinde ön kodu 815) servislerinin santral abonelerine ilaveten dış hat içinde kullanılması sağlandı.

Versiyon 160114 de ;

Kullanıcı parametre yükle, indir seçenekleri kaldırılmıştır, sistem parametreleri kullanıcı parametrelerini de kapsar hale getirilmiştir.

Dikkat: Xymphony 151102 ve daha eski yazılımlardan Xymphony 160114 ve daha yeni Xymphony versiyonlarına geçerken kullanıcı parametreleri (abonelerin aktif ettiği şifre, hafıza ve hızlı arama tuşları vb) silinmekte, sistem parametreleri korunmaktadır. Herhangi bir sebeple önceki Xymphony versiyonuna (Xymphony 151102 ve daha eski) dönmek gerekirse sistem parametreleri fabrika ayarlarına dönmektedir. Bu yüzden Xymphony 160114 ve daha yeni Xymphony versiyonlarına geçmeden önce sistem parametre ve kullanıcı parametrelerinin yedeğini alınız.

Versiyon 151102 de ;

Santral web arayüzünde herhangi bir sayfaya girildiğinde üst bantta santral isminin görülmesi sağlandı.

Versiyon 151021 de ;

Sekiz portlu sayısal abone kartı (2.dds.krthalf) desteği sağlandı.

Versiyon 151016 da ;

Oda bakım durumuna Temiz, kirli ve Denetlendi dışında 3 den-9'a kadar ilaveler eklendi, bunla ilişkili olarak Oda Bakım Durumu (Fabrika ayarlarında 8310) 0-9 arasında tuşlanabilir hale getirildi.

Versiyon 150901 de ;

Xymphony (150901) işletim sisteminin akıllı algoritmaları:

 • Santralın CPU gücünü maksimum kullanılmasına
 • Aşırı yükleme ve buna bağlı performans düşüşlerinin ortadan kaldırılmasına
 • Yeni özellik ve teknolojilerin sisteme kolayca entegre edilmesine

olanak sağlamaktadır. PX24 mr7 santrallarda VoIP, ses kayıt, sesli mesaj v.b. hizmetler çok daha fazla sayıda kullanıcıya ulaşabilmektedir.

Versiyon 150815 de ;

 • Santralların trafik kapasitelerinde iyileştirmeler yapıldı
 • Dyndns servis kullanımının paralı olması sebebiyle Ethernet / Temel ayarlarında dyndns ayarları kaldırıldı.

Versiyon 150610 da ;

1. Kontrol Programı / Yeniden Başlat sayfasına Trafik bitince yeniden başlat ve Şimdi yeniden başlat seçenekleri eklenmiştir. Eğer Trafik bitince yeniden başlat seçilirse, Xymphony taşınan tüm trafiğin bitmesini bekledikten sonra yeniden başlatır.

2. Register Expires (kayıt zaman aşımı süresi) süresi 7,5 dakika olarak değiştirilmiştir.

3. Geçici lisans süresi dört günden yedi güne çıkarılmıştır.

Versiyon 150520 de ;

1. Çağrı Tutma Yöntemi liste kutusu Sistem / Temel özelliklerinden kaldırılıp abonelerin ortak özellikler sayfasına eklenmiştir. çağrı tutma yöntemi abone bazında değiştirilebilir.

2. Sayısal abone sayfasında yer alan en son senkronizasyon saat ve tarih bilgisi sip portları içinde yapıldı.

Versiyon 150317 de ;

WebPhone ile ilgili düzenleme yapıldı. Ayrıntılı bilgiyi http://wiki.telesis.com.tr/index.php?n=Main.WebPhoneNedir linkinde görebilirsiniz.

Versiyon 150311 de ;

İki hattın arasına girme veya hatları kesmek için araya girecek portun Hesap özelliklerinde bulunan Araya girme yetki seviyesi görüşme yapan hatlara eşit veya yüksek olmalıdır. Bu kural araya girme yetki seviyesi 0 olan aboneler için geçerli değildir.

Versiyon 150302 de ;

1. Portun Ortak Özellikler sayfasında yer alan Çağrı toplama grubu metin kutusunun yanına Düzenle butonu eklenmiştir. Düzenle butonuna basıldığında aynı çağrı toplama grubunda yer alan abonelerin listesi görülür. Bu özellik lokal aboneler için geçerlidir.

2. Konferans odası süre sınırlaması bir buçuk katına çıkarılmıştır.

Versiyon 150227 de ;

İki hattın arasına girme veya hatları kesmek için araya girecek portun Hesap özelliklerinde bulunan Araya girme yetki seviyesi görüşme yapan hatlara eşit veya yüksek olmalıdır.

Versiyon 140920 de ;

Xymphony yazılımının DAT3 ve DAT6 kartlarını desteklemesi sağlandı.

Versiyon 140910 da ;

Yolatama kriter tablolarına ve Sistem/Temel özellikler sayfasına Konferans odası şifresi kuralı eklenmiştir. Eğer Konferans odası şifresi kuralı ile şifre tanımlanır ise, Kullanıcılar yolatama kural etkisi Konferans Odası (Öntanımlı değeri 8270123456789) kullanarak konferans odasına girerken bu şifreyi de çevirmelidir.

Yolatama kural etkisi Konferans Odası şifresi (Öntanımlı değeri 8271) kullanılarak da şifre değişikliği yapılabilir.

Not: Xymphony 140910 yüklendiğinde sayısal ve xsip abonelerinin hafıza ve hızlı arama tuşlarından ilk 15 ten sonrakileri silinecektir, tekrar tanımlanması gerekir.

Versiyon 140601 de ;

PAX uzakabone sinyalleşmesi eklendi.

Versiyon 140513 de ;

1.Xymphony 140511 ve daha yeni Xymphony versiyonlarında sip portuna kullanıcı eklendiğinde Registrar- Gatekeeper türü Lokal seçildiğinde santralin otomatik olarak şifre üretmesi sağlandı, şifre değiştirilemez ancak Registrar- Gatekeeper türü Hayır seçilip tekrar Lokal seçilirse yeni bir şifre üretilir.

2.Sip portunun Ortak özellikler sayfasında Bütün ip adresleri kabul edilir liste kutusu eklendi. Liste kutusundan;

Hayır seçildiğinde:
TELESIS sistemi bu kullanıcının sadece Ortak özellikler/Uzakuç IP adresi 'nden gelecek isteklerini kabul eder. Bu durumda kullanıcının IP adresinin statik olması gerekir.

Lokal seçildiğinde:
TELESIS sistemi bu kullanıcının tüm lokal (LAN içinde) IP adreslerinden gelecek istekleri otantikasyon işlemi başarılı olursa kabul eder. Yani, bu kullanıcının IP adresinin statik olmasına gerek yoktur.

Hepsi seçildiğinde:
TELESIS sistemi bu kullanıcının tüm (LAN içinde yada dışından) IP adreslerinden gelecek istekleri otantikasyon işlemi başarılı olursa kabul eder. Yani, bu kullanıcının IP adresinin statik olmasına gerek yoktur.

Bu kutuyu işaretleyebilmek için,

1. Ortak özellikler/Registrar-Gatekeeper türü Local yada Hayır olmalıdır,
2. Hesap özellikler/Hesap tanımlı olmalıdır,
3. Ortak özellikler/Authentication Id. tanımlı olmalıdır,
4. Ortak özellikler/Şifre en az 12 karakter uzunlukta olmalıdır,
5. H.323 kullanıcıları için Ortak özellikler/Güvenlik profili Baseline Authentication yada Baseline integrity olmalıdır,
6. Sip kullanıcıları için Ortak özellikler/Güvenlik profili Digest Authentication olmalıdır,

Ayrıntılı bilgiye SIP abone ya da trunk eklerken dikkat edilmesi gerekenler linkinden ulaşabilirsiniz.

Versiyon 140504 de ;

Sip portunun Ortak özellikler sayfasında Bütün ip adresleri kabul edilir onay kutusu yerine Bütün ip adresleri kabul edilir listesi eklenmiştir. Liste kutusundan Hayır seçilirse Uzakuç ip adresinde yazan ip adresinden gelen Register paketleri kabul edilir, Lokal seçilirse, yalnızca lokal ip adresinden gelen istekler kabul edilir,Hepsi seçilirse hem lokal hem de dış ip adresinden gelen register istekleri kabul edilir.

Versiyon 140220 de ;

Sip portunun Ortak özellikler sayfasına;

1. "Media proxy Saydam (Transparent)" onay kutusu eklendi, Media proxy kullanan sip ten sip'e cağrı kurulduğunda:

Eğer Media proxy Saydam(Transparent) kutusu görüşmeyi başlatan yada bitiren taraflardan enaz birisi için işaretli ise, alınan rtp paketleri dönüştürülmeksizin karşı uca yollanır (Kodek kullanılarak kod çözme ve yeniden kodlama yapılmaz). İki sip uç arasında kriptolama yapıldığında ve NAT sorunlarını aşmak için media proxy istendiğinde kullanılabilir.

2. "INFO msj. dtmf-relay kullanma" onay kutusu eklendi, onay kutusu işaretlendiğinde sip portundan gelen DTMF Info mesajları dikkate alınmaz. Bu özellik hem inband dtmf hem de sip info mesajı gönderen durumlarda çift rakam algılanmaması için kullanılır.

3. RTP telephony-event kullanma onay kutusu eklendi, onay kutusu işaretlendiğinde telephony evenet (RFC2833) mesajı gönderilmez.

Versiyon 140219 da ;

BDP (Meşgul) panosunda kayıtlı port görüşme esnasında hangi port ile görüştüğü bilgisi Xcom BDP panosunda çıkması sağlandı. Bu özelliğin kullanılabilmesi için santralın Xymphony versiyonu 140219, Xcom versiyonu 3.23 olmalıdır.

Versiyon 140119 da ;

WebPhone'nun güvenli çalışması için "Commado certification authority" den code signer certificate alındı ve WebPhone java applet'i Telesis Telekomunikasyon A.S. adına imzalandı.

Versiyon 140116 da ;

DTS480 setlere Macarca dil desteği eklendi. Xymphony 140116 ya geçildiğinde DTS480 setler yazılım güncelleme yapacaktır. Setlerdeki yazılım güncelleme set sayısına bağlı olarak uzun zaman alabilir.

Versiyon 140107 de ;

BLF (Busy lamp field) ile ilgili düzenleme yapıldı

Versiyon 131103 de ;

Sistem temel özellikleri sayfasına Sayısal setler, hızlı tuş onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretsizken tuşa basıldığında kayıtlı numara sadece set ekranında görüntülenir. Arama için tuşa tekrar basılması gerekir. Onay kutusu işaretlenirse tuşa basıldığında set eller serbest (handsfree) konuma geçerek arama yapar.

Versiyon 130901 de;

1. Xymphony kurallarına "Clir" özelliği eklenmiştir. Abone Clir ön kodunu (fabrika değerlerinde 832) tuşlayıp arama yaptığında arayan numara bilgisi gönderilmez. Clir özelliği sadece bir kere aktif edilir abone Clir özelliğini her kullanmak istediğinde Clir ön numarasını tuşlamalıdır.

2. Xymphony kurallarına "Öntanımlı değerlere dön" özelliği eklenmiştir. Abone Öntanımlı değerlere dön (fabrika ayarlarında 839) kuralını çalıştırdığında abone portunun Kullanıcı özellikleri sayfasında yer alan değerler (çağrı yönlendirme, şifre, kullanıcı yetkili çağrılar vb) fabrika ayarlarına getirilir.

Versiyon 130825 de;

Disk doldu alarm kaynağı System/Alarm sayfasına eklendi. Santral diski yaklaşık %12,5 seviyesinin altına düştüğünde ve alarm tanımlarında Dosya sistem dolu seçili ise, Xymphony bunu bir alarm durumu olarak atar ve istenirse Alarm görevlisi E-Posta adresine mail atabilir ve Alarm görevlisinin telefonunu çaldırabilir.

Versiyon 130724 de;

Not: Xymphony 130724 yüklendikten sonra devreye alındığında kullanıcıların parametreleri (şifre, hızlı arama tuşları vb) silinmektedir, kullanıcı parametrelerini tekrar girmeniz gerekir.

1. Sistem Temel özellikler sayfasına "Çağrı tutma yöntemi" liste kutusu eklenmiştir. Bu özellik analog abone, sayısal ve VTS480 aboneleri için geçerlidir. Liste kutusunda Single hold, Single hold ping-pong ve Multi hold seçenekleri vardır.

Eğer Single hold yada Single hold ping-pong seçili ise çatalaltı (hook flash) işlevinin açıklaması aşağıdadır:

Kullanıcının ençok bir aktif ve bir tutulmuş (on hold) çağrısı olabilir.

Aktif bir çağrı varken kullanıcı çatalaltı yaparsa:

a. Tutulmuş çağrı yoksa, aktif çağrı tutulur ve kullanıcının yeni bir arama yapabilmesi için özel çevir tonu dinletilir. b. Tutulmuş çağrı varsa: Single hold için aktif çağrı çözülür, Single hold ping-pong için aktif çağrı tutulur ve tutulmuş çağrı aktif duruma gelir.

Aktif bir çağrı yokken kullanıcı çatalaltı yaparsa:

a. Tutulmuş çağrı yoksa, sürmekte olan çağrı denemesi kesilerek, kullanıcının yeni bir arama yapabilmesi için çevir tonu dinletilir. b. Tutulmuş çağrı varsa, bu tutulmuş çağrı aktif çağrı olur.

Aktif bir çağrı varken kullanıcı telefonunu kapatırsa (on hook):

a. Tutulmuş çağrı yoksa, aktif çağrı çözülür. b. Tutulmuş çağrı varsa, çağrı kontrole aktif çağrıyı tutulmuş çağrıya transfer etmesi isteği gönderilir.

Eğer Multi hold seçilirse;

Aktif bir çağrı varken kullanıcı çatalaltı yaparsa, bu aktif çağrı tutulur ve:

a. Eğer tutulmuş yalnız 1 çağrı varsa, kullanıcının yeni bir arama yapabilmesi için özel çevir tonu dinletilir. b. Eğer tutulmuş 2 çağrı varsa, özel çevir tonu Sistem/Kadans/Sayaç/16 Çoklu bekletme kadansı ile verilerek, kullanıcının Çoklu çağrı tut fonksiyonları tanımları işletmek üzere rakam çevirmesi beklenir. Bu durumda çatalaltı yapılırsa tutulan çağrılardan önce tutulana dönülür.

Kullanıcının telefonunu kapatması (on hook), aktif ve tutulmuş tüm çağrıları çözer.

Eğer iki çağrı beklemedeyse, 3 tuşlanırsa 3'lü konferans, 4 tuşlanırsa tutulan çağrılar aktarılır.

2. Sistem Temel özellikler sayfasına "Çağrı çözme yöntemi" liste kutusu eklenmiştir.

Bir analog abone veya TELESIS sayısal telefon ya da VTS480 kullanıcısı on hook'a gittiğinde (telefonunu kapattığında)

Liste kutusunda Hiçbiri seçili ise, hiçbir tutulmuş çağrı çözülmez ve telefonunu çaldırmak üzere bu kullanıcının sırasına girer,

Lokal seçili ise, tutulmuş lokal aboneler çözülür, tutulmuş dış hatlar telefonunu çaldırmak üzere bu kullanıcının sırasına girer,

Hepsi seçili ise, bütün tutulmuş çağrılar çözülür.

3. Portun ortak özellikler sayfasına "Çağrı toplama grubu" metin kutusu eklenmiştir. Lokal aboneler için geçerlidir. 1-15 arası Grup tanımlanabilir. Toplama grubundan çağrı toplama (Öntanımlı değeri 817) kural etkisi işletildiğinde, gruba üye olan tüm kullanıcılar çağrıyı yakalamak için taranır.

4. Yol atama kural tablosuna Toplama grubundan çağrı toplama kuralı eklendi.

5. Telesis Sayısal setlerde Ayarlar/Telefon ayarlarına Dış hat zil melodisi eklendi.Geçiş hattı işaretli porttan gelen çağrılarda seçilen dış hat zil melodisi çalar.

6. Sayısal ve Vts480 setlerden aranılan port meşgul ise ve arayan tarafın araya girme yetki seviyesi görüşmede olan portlardan yüksek ise set ekranında "Görüşme arasına gir" seçeneği aktif olmaktadır, kullanıcı "Görüşme arasına gir" seçerek araya girebilir.

7. Statü alanına Randevu penceresi eklendi. Fidelio, web arayüzü veya Randevu hatırlat Sıralı kuralı kullanarak yapılan randevu hatırlatmalarında başarısız olan randevular Statü/Randevu sayfasında listelenir. Sil tuşuna basılırsa bütün liste öğeleri silinir. Kullanıcı kendi telefonundan randevu hatırlatma girişi yaptı ise başarısız işlemler Randevu sayfasında yer almaz.

Eğer listede bazı başarısız kayıtlar bulunuyorsa, bu durum alarm kaynağı olarak kullanılabilir ve alarm bildirim süreci tetiklenebilir.

8. Alarm tanımlarına Randevu seçeneği eklendi. Yukarıda açıklanan başarısız randevular Statü/Randevu sayfasına eklendiğinde ve Alarm tanımlarında randevu seçilmiş ise, Xymphony bunu bir alarm durumu olarak atar ve istenirse aşağıda açıklanan uygulamaları yapabilir.

9. Sistem/Alarm sayfasına Alarm görevlisi E-Posta adresi, Alarm görevlisi ve Alarm msj. metin kutuları eklendi. Herhangi bir alarm durumu oluştuğunda Xymphony varsa Alarm görevlisi E-Posta adresine email gönderebilir, Alarm görevlisi metin kutusunda yazan lokal aboneyi arayabilir ve aranan tarafın cevap vermesi durumunda metin kutusunda yazan mesajı dinletebilir.

10. Santralın çeşitli durumlarda e-mail atabilmesi için Ethernet/E-posta sayfasında bulunan alanların doldurulması gerekir.

Konfigurasyon parametrelerini girmeden önce, Gmail veya Yandex mail hesabınızı kullanarak e-posta gönderebildiğinizi test etmeniz daha uygun olur. Bu amaçla Windows işletim sistemli bir PC'de e-posta uygulaması (örneğin Thunderbird) kullanarak burada tanımlayacağınız hesaptan posta gönderilebildiğinden emin olun.

Giden posta (SMTP) sunucu URL alanına Gmail için smtp.googlemail.com, yandex için smtp.yandex.com, Giden posta (SMTP) sunucu port alanına 465 ve Sunucu güvenli bağlantili (SSL) onay kutusunun işaretli olması gerekir.

Konfigurasyondan sonra, eğer SMTP sunucu adresi DNS sunucudan çözümlenebildiyse Statü bölümünde Available görünür ve eğer Yönetici E-posta adresi tanımlıysa Test tuşu gösterilir.

Test tuşuna basmanız, Xymphony'nin yönetici adresine bir test e-postası göndermesini sağlar.

Versiyon 130625 de;

1. Ses Kayıt Ayarları sayfasına FTP için secondary server alanı eklenmiştir. Santral periyodik olarak kayıtları aktarmak üzere Primary server adresine bağlanmaya çalışır. Bağlantı başarısız olursa Secondary server denenir.

2. Sistem zamanı penceresine Yaz saat ayarları eklenmiştir. Yaz saati geçişlerini otomatik yapmak amacıyla kullanılabilir. Sol kolonda tanımlanan zamanlardan birisine erişildiğinde, sistem saati sağ kolonda belirtilen saat karşılığına otomatik olarak ayarlanacaktır.

Versiyon 130609 da;

1. X1 r5 santralda olduğu gibi PX24 model santrallarada Alarm şartları eklendi.

2. Kullanıcı alarm kaynağı kural etkisi tanımlandı. Abone ilgili ön kodu çevirip ardından alarm numarası ve 0 ya da 1 çevirerek alarmın aktif ya da pasif olduğunu belirtebilir ve alarm durumunun NMS server'a gönderilmesini sağlayabilir.

3. Sistem alarmları SNMP Trap mesajı olarak yollanması eklendi

Versiyon 130415 de;

PX24 mr6 santralda sip/h323 kullanıcı sayısı tekrar toplam 32 adete yükseltildi.

Versiyon 130402 de;

Medya proxy türü liste kutusuna Dış seçeneği eklendi. Iki voip ekipman santraldan farklı subnet te yer alıyor ise ve Dış seçili ise medya santralın voip kanallarını kullanır.

Versiyon 130301 de;

1. Yol atama kriter tablosu kural sayfasına "Tercih edilecek ilk yön üyesi" metin kutusu eklenmiştir. Eger aşağıdaki koşullar sağlanmışsa ve tercih için sıfırdan farklı bir değer tanımlanmışsa, sistem müsait yön üyesi aramaya bu tercihten başlayacaktır. (eğer tercih olarak 2 girilmişse, sıfırıncı ve birinci yön üyeleri en son test edilecektir).

 • Eğer secilen Kural etkisi bir yön ise (yani R0-R127 arasında bir değer) ve,
 • Çıkan yönlü cp.kotası hayır olarak seçilmişse ve,
 • Bu yön Herzaman ilk portu yakala olarak işaretlenmişse

2. Sip portu lokal olarak seçilmişse Ortak özellikler sayfasına Register da Contact'a bakma onay kutusu eklenmiştir. Eğer REGISTER de contact a bakma kutusu işaretli ise, alınan mesajdaki contact alanlarındaki bilgiler yerine mesajı yolayan IP adresi ve port değerleri kullanılır.

Versiyon 130203 de;

Hybrid kart desteği sağlandı.

Not: Xymphony 130203 ve daha yeni versiyonlarda DAT3 ve DAT6 kartları desteklenmez.

Versiyon 130105 de;

Xymphony'e Windows TAPI protokolu eklendi. Bu sayede Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlardaki TAPI protokolü destekleyen (Outlook v.b) yazılımlarla santralın entegrasyonu sağlanabilir.

Versiyon 130104 de;

VTS480 setlerin aşağıda yazılan ortamda görüntülü görüşmesi sağlandı;

Birbirinden farklı Telesis santrallara register olan VTS480 setler var ise:

1. Her iki santralın sip üzerinden birbirleriyle haberleşmesi gereklidir.

2. Eğer santralların bağlı olduğu adsl modem upnp özelliğini desteklemiyorsa, VTS480 setin ayarlarında Dinamik ip Yok seçilmeli, LAN içinde kullanılmayan bir ip adresi sete verilmeli ve video portuna bir port numarası (0 dışında) verilmeli ve ilgili port modemden VTS480 setin ip adresine yönlendirilmelidir. VTS480 ip telefon setine video port girerken santralın kullandığı aşağıdaki linkte yer alan portların dışında bir port kullanmanız gerekir.

3. VTS480 setler diğer santraldaki VTS480 setleri ararken sip portundan çıkış yapmalıdırlar..

Görüntülü görüşme için daha detaylı bilgiyi VTS480 Görüntülü Görüşme? linkinde bulabilirsiniz.

Versiyon 121211 de;

Xymphony'de RFC 4235 standartına göre BLF (Busy Lamp Field) meşgul panosu desteklendi. Bu sayede BLF destekli sip telefonlar santral portlarının meşguliyetini izleyebilirler.

Versiyon 121201 de;

VTS/DTS480 setin hızlı arama tuşları parametrelerinin kopyalanmasında görülen problem giderildi.

Not:Xymphony 121201 yazılımı yüklendiğinde DTS/VTS 480 setin meşgul panosunun yeniden girilmesi gerekir.

Versiyon 120910 da;

Xymphony 120910 da analog dış hatlar için, MDMF (Etsi FSK) standartına ilaveten, FSK kodlu SDMF (Bellcore standartı) formatında arayan abone bilgisi desteklenir hale getirildi.

Versiyon 120902 de;

1. Nano model santrallarda iki kanal voip-tdm standart özellik haline getirildi.

2. VTS480/DTS480 setlere Polonya dili (lehçe) eklenmiştir.

3. Santral Ethernet/Temel ayarlarında Dış ip adresini kullan onay kutusu işaretli ise voip bağlantıda karşı uç lokal ip adresini kullanıyorsa santral gönderdiği paketlerde dış ip adresi yerine lokal ip adresini kullanması sağlandı

Versiyon 120820 de;

1.Arayan numara santral rehberinde kayıtlı numara ile çakışırsa VTS/DTS480 ekranında ilgili kişinin isminin çıkması sağlandı

2.DTS480 sayısal set handsfree ses seviyesi arttırıldı.

Versiyon 120601 de;

Dış hat-Dış hat bağlama süresi 32 dakikaya çıkarılmıştır.

Versiyon 120522 de;

Almanca dil desteği eklenmiştir.

Versiyon 120515 de;

1.Xymphony'e Basit ağ yönetim protokolu (SNMP) özelliği eklenmiştir.

2.Sip sinyalleşme ile ilgili düzenleme yapıldı

Versiyon 120412 de;

Portun hesap özellikleri sayfasına Meşguliyet durumu izlenmez onay kutusu eklenmiştir. Kutu işaretlendiğinde kullanıcının meşguliyet durumu, diğer kullanıcıların meşgul panoları ile izlenemez ve işaretli abone arandığında ekranda kimle görüştüğü bilgisi çıkmaz.

Versiyon 120405 de;

Robot operatör tablo sayısı 31 tablodan 45 tabloya çıkarıldı

Versiyon 120315 de;

1. Ortak hafıza alanlarına açıklama metin kutuları eklendi

2. DTS480/VTS480 model setlerde parka alınan birden fazla çağrı için ekranda ayrı ikonların çıkması sağlandı

Versiyon 120303 de;

480 model setlerde aranan port meşgul ise aranan portun hangi portla görüştüğünün ekrana gelmesi sağlandı.

Versiyon 120228 de;

Xymphony 120228 ve daha yeni Xymphony versiyonlarında PX24M, PX24U ve PX24N rev6 model santrallarda bir kanal webphone lisans gerektirmeden kullanılabilir hale getirilmiştir.

Versiyon 120211 de;

Sip abonelerine portun hesab adında yer alan bilgilerin gönderilmesi sağlandı

Versiyon 111225 de;

1.Otomatik ses kayıt işaretli porttan yapılan üçlü konferans ya da konferans odası uygulamalarında konferans ses kaydının üretilmesi sağlandı

2. H323 ortak özellikler sayfasına Giden çağrıda erken medya yok onay kutusu eklendi. ğer kutu işaretli ise, connect mesajından önce alınan open logical channel mesajı medya alımını başlatmaz. Xymphony gerekiyorsa (çalma tonu gibi) kendi ürettiği kadansları kullanır. Karşı uç open logical channel mesajını yollamasına rağmen medya (rtp) yollamaya başlamıyor yada yolladığı medya muhteviyatı uygun bulunmuyorsa işaretlenebilir.

3. Temel sip voip ayarları ve Temel H323 voip ayarları sayfasında yer alan Dış ip adresi kullan onay kutusu Temel Ethernet ayarları sayfasına taşınmıştır. Eğer sistem bir NAT'ın (Network Address translation Equipment) ardında çalışıyorsa ve gateway SIP H323 yada xSip mesajlarında deklare edilen iç IP adresini dış IP adresine çeviremiyorsa bu kutuyu işaretleyin. Eğer işaretli ise, Xymphony gatewayin dış IP adresini keşfeder ve Lokal olmayan karşıuçlarla haberleştiğinde kaynak IP adresi olarak bu IP adresini gönderir. İşlevin düzgün çalışabilmesi için, Ethernet/Temel/DNS Sunucu bağlantısından DNS Sunucu IP adresinin ayarlanmış olması gerekir.

Versiyon 111121 de;

1. Sip portun çağrı kapasitesi maksimum 90 olacak şekilde arttırılmıştır

2. Otomatik ses kayıtları maksimum bir dakika içinde ftp’ye gönderimi ayarlanmıştır.

Versiyon 111109 da;

PX24S yazılımında otomatik ses kayıt ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldı

Versiyon 110916 da;

Çoklu arama tablolarında değişiklik yapılmıştır. Çoklu arama tablolarında her grupta 8'e kadar kullanıcı erişim kodu (abone ya da trunk) tanımlanabilir. Tablonun sol tarafına erişim kodu sağ tarafına da erişim kodu yazılan port yakalandıktan sonra gönderilecek numara yazılmalıdır. Bu sayede örneğin aranan kişinin aynı anda hem dahili telefonu hemde cep telefonu çaldırılabilir.

Tabloya analog trunk erişim kodu yazılmışsa çağrının açıldı bilgisi için dış hattan connect mesajının üretildiğinden emin olun. (analog dış hatlarda 12Khz ücretlendirme gibi).

Versiyon 110901 de;

Sip portunun ortak özellikler sayfasına Overlap numara alma yok onay kutusu eklenmiştir. Bu özellik gelen çağrılar için geçerlidir. Alınan INVITE mesajında belirtilen aranan abone numarası çağrıyı sonlandırmak için yeterli olmadığı durumlarda kullanılır.

Eğer kutu işaretli ise, Xymphony 484 Address Incomplete cevabını verir. Eğer kutu işaretli değil ise, Xymphony 200 OK cevabını verir. Çevrilecek numaraları INFO metodu yada RTP payload olarak bekler.

Versiyon 110804 de;

Sayısal setten gönderilen ses kazancı arttırıldı

Versiyon 110501 de;

1. Robot operator tablolarına sesli posta meşgul, sesli posta cevapsız, yönde sırada bekle mesaj1, mesaj2, mesaj3, mesaj4, mesaj5 ve mesaj* sistem mesajları eklenmiştir.

Sesli posta meşgul mesajı, aranan abone meşgulde sesli postaya yönlendirme yapmışsa çalar, sesli posta cevapsız mesajı, aranan abone cevapsızda sesli postaya yönlendirme yapmışsa çalar. Bu sayede koşulsuz, meşgul ve cevapsız yönlendirme servislerini kullanarak sesli postaya yönlendirme yapan abonelerde farklı mesajlar okutulması sağlandı

Yön özellikleri sayfasında "kanal yoksa sırada kal" liste kutusundan sistem mesajı seçilen yöndeki port meşgul durumunda arandığında sırada bekleyen ilk öncelikli çağrıya YönKamp msj1, ikinci öncelikli çağrıya YönKamp msj2 gibi eğer çağrının sıradaki yeri 1-5 arasında ise ilgili mesaj dinletilir, çağrı sırası 6 ve daha yüksek olan çağrılara YönKamp msj* dinletilir. Yönde bekleyen çağrının sırası değiştiğinde ilgili sistem mesajı okunur.

2. Robot operatör tablosuna Fax algılandı metin kutusu eklenmiştir. Robot operatörde seçilen karşılama mesajı okunurken sistem faks sinyali algılarsa çağrı otomatik olarak Fax algılandı metin kutusunda yazan rakam dizinine yönlendirilir.

3. Lisans düzenle sayfasına Geçici lisans uygulaması eklenmiştir. Sistemin ilk kurulusu sirasinda, *.xop isimli lisans dosyasi beklenirken geçici lisans uygulamasi baslatilabilir. Bu durumda sistemin bütün yetenekleri birkaç gün boyunca kullanima açik kalacaktir. Kalan süreyi Statü/Bilgi sayfasında görebilirsiniz.

Versiyon 110415 de;

1. IPV6 protokolu eklendi.

2. Online yardım dosyalarında bazı düzenlemeler yapıldı

Versiyon 110402 de;

1.Çağrının alternatif yöne yönlenmesinde, ITU-T Q850 de tanımlı çağrı çözülme sebeplerine ilaveten Sip protokolunde de çağrı çözülme nedenleri Q850 ile eşleştirilmiş ve sip çağrı çözülme nedenlerine göre alternatif yöne yönlenme sağlanmıştır.

2. Ethernet / Medya özelliklerine Hızlı yankı söndürücü onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretlenirse, yankı söndürücü hatta hızla uyum sağlar fakat eğer söndülmesi gereken yankı gecikmesi fazla ise söndürme tamamen başarılı olmayabilir.

Versiyon 110305 de;

Xymphony ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldı

Versiyon 101109 da;

1.Xymphony 101109 yüklendiğinde eğer santralın admin kullanıcısının şifresi aşağıda belirtilen özellikte değilse santral ana sayfasında "Şifre zayıf, tekrar tanımlayın!" uyarısı gelecektir. Web sunucu tıklanarak Şifre aşağıdaki kriterlere uygun tanımlanırsa santrala bağlantı sağlanır.

Sistemin güvenliği açısından, zayıf şifre seçilmemesi önemlidir. Şifre en az 8 en çok 15 karakterden oluşabilir. İçinde enaz bir küçük bir büyük harf ve bir rakam bulunmalıdır.

Geçerli karakterler "ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZabcdefghijklmnopqrstuvwxyz0123456789+/" dir (Base64 karakter seti).

Takip eden üç karakter, öncekini bir arttırarak yada eksilterek oluşturulmamalıdır. Yani "234" ve "dcb" benzeri sıralamalar geçerli kabul edilmez.

Alanları düzenledikten sonra web sunucusunu yeniden başlatmak için Tamam tuşuna basın.

Rastgele tuşuna basarak güçlü bir şifre önerisi alabilirsiniz.

2. Santral ana sayfasında Statü altına Tarihçe eklenmiştir. Tarihçe sisteme erişen kullanıcı adı ve varsa bu kullanıcı tarafından çalıştırılan kritik komut ve parametreleri gösterir. Tarihçe kayıtları ayrıca tarih, saat, ve erişimin yapıldığı IP adres bilgilerini de içerir. Aynı ip adresinden üst üste bir kaç kez hatalı kullanıcı adı veya şifre girişi yapıldığında ilgili ip adresi kara listeye alınır ve ilgili ip adresi belli bir süre boyunca santrala bağlantı yapamaz.

Xymphony'nin transfer ettiği çağrı kayıt (CMDR) sayısıda Tarihçe de görülebilmektedir.

Tüm Tarihçe kayıtlarını bilgisayara indirmek ve detaylı analiz yapmak mümkündür, pencerenin üstünde yer alan "Indir" tıklandığında, kayıtlar txt formatında ekrana gelir.

Tarihçe kayıtları, sistemde FIFO (ilk gelen ilk çıkar) mantığında çalışan bir bellekte saklanır. Bu bellek, elektrik kesintilerinden etkilenmeyen yapıda olup toplamda son 6000 kaydı saklayabilicek kapasitededir.

Tarihçe kayıtlarını manuel olarak silmeye ya da değiştirmeye izin verilmemektedir.

Versiyon 100826 da;

Sip Ortak özellikler/Giden çağrıda erken medya yok tanımlandı. Erken medya yok, Giden çağrılar için geçerlidir.

Eğer kutu işaretli ise, 1xx geçici cevapları ile alınan Sdp (session description protocol) bilgileri dikkate alınmaz ve medya alımı başlatılmaz. Xymphony gerekiyorsa (çalma tonu gibi) kendi ürettiği kadansları kullanır.

Karşı uç erken medya başlatıyor ama medya muhteviyatı uygun bulunmuyorsa işaretlenebilir.

TELESIS sayısal telefonları için ses performası geliştirildi, 100825 ve daha yeni Xymphony versiyonunda Xcom 3.17 kullanılmalıdır.

Versiyon 100821 de;

DTMF algılama da bazı düzenlemeler yapıldı, Xcom protokol yapısı değiştirildi. Xymphony 100820 de Xcom versiyon 3.17 kullanılmalıdır.

Versiyon 100811 da;

TELESIS sayısal telefonları için ses performası geliştirildi
Indirilen ses kayıt dosyalarında düzenlemeler yapıldı

Versiyon 100804 de;

Online yardım dosyalarına yeni dokumanlar eklendi.

Versiyon 100801 de;

Gelişmiş online yardım dosyaları Türkçe ve İngilizce html dosyaları olarak Xymphony içine eklendi.

Versiyon 100628 de;

SIP protokolu ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldı.

Versiyon 100626 da;

1. Santralın ana sayfası görünümü değiştirildi.
2. Xymphony 100626 yüklendiğinde eğer santralın admin kullanıcısının kullanıcı adı ve hesap bilgisi yoksa santrala bağlanıldığında sayfada sadece Web server ve Wsreset seçenekleri görülür, öncelikle santrala Web server dan bir admin kullanıcı ve şifresi verildiğinde uzman ayarları sayfasına bağlantı gerçekleşir.
3. http: //url adı veya ip adresi/xp.asp santralın uzman ayarları sayfasını, http: //url adı veya ip adresi/home.asp web phone sayfasını, http: //url adı veya ip adresi/user.asp adresi ise kullanıcı ile ilgili web sayfasını açar. Kullanıcının eğer 4 basamaklı şifresi varsa santrala bağlandığında hesap adı alanına telefonunun erişim kodunu, şifre alanınada 4 basamklı şifresini girdiğinde portu ile ilgili kullanıcı parametrelerini görebilir ve değiştirebilir.
4. Web arayüzü ile Kullanıcılara girildiğinde Portun ortak özellikleri, kullanıcı özellikleri ne ilaveten hesap özellikleri eklendi. Hesap özellikleri sayfasında kullanıcının değiştiremiyeceği kullanıcı özellikler yer almaktadır.
5. Fidelyo Check -in de guest name (isim) desteklenir hale getirldi. Fidelyo yazılımı check-in de eğer isim bilgisinide gönderirse, check in yapılan santral abonesi sayısal set, ITS seti aradığında Check in de gönderilen isim bilgisi sayısal set ekranında da çıkması sağlandı
6. Otomatik arayıcı frekansları dış hattın sinyalleşme tablosuna eklendi, bu sayede santralın dış hatları farklı şebekelere (örneğin Turk telekom, yada başka bir santral gibi) bağlı olsalar bile ilgili dışhatlarda otomatik arayıcının kullanılması sağlandı

Versiyon 100619 da;

Analog trunk larda Ton algılama çağrı çözer ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldı.

Versiyon 100616 da;

Robot operator çalışması ile ilgili bazı düzenlemeler yapıldı

Versiyon 100610 da;

Robot operator tablolarına meşgul, çalma, ses kayıt vb mesajlar eklenmiştir. Bu sayede her robot operator tablosunda meşgul, çalma, ses kayıt vb gibi mesajların farklı dillerde çalınabilmesi sağlandı.

Versiyon 100604 de;

PX24M ve Px24U santrallarının otomatik ses kayıt özelliklerinde bazı düzenlemeler yapıldı.

Versiyon 100603 de;

Sip portunun genel özelliklerinde SIP mesajında user=phone kullan onay kutusu işaretlendiğinde Register mesajlarında da Invite mesajında olduğu gibi user=phone stringi eklenmiştir.

Versiyon 100602 de;

Sip portunun Hesap, Authentication id.ve Sip Proxy ip address metin kutularına girilen alphanumerik karakter sayısı 34 e çıkarıldı.

Not:Metin kutusundaki alanlar değiştiği için daha önce alınan yedek parametreler Xymphony 100602'ye yüklenemez, bu sebeple Xymphony 100602 ye geçiş yapıldığında tekrar santralın yedek parametrelerini almanız tavsiye edilir.

Versiyon 100601 de;

Sip portunun genel özelliklerine SIP mesajında user=phone kullan onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretlendiğinde Invite mesajı içerisinde yer alan Request, To ve From mesajlarına user=phone stringi eklenir.

Versiyon 100527 de;

Xymphony kurallarına Tutulan çağrı ses kaydı özelliği eklenmiştir. Sesli mesaj kotası olan abone (analog, sayısal,sip abonesi gibi) görüşmekte olduğu çağrıyı bekletip Tutulan çağrı ses kaydı fonksiyonunu tuşladığı zaman onay tonu aldıktan sonra tekrar görüşmekte olduğu çağrıya döndüğünde yapılan görüşmenin ses kaydı yapılır. Abone ses kaydını Xcom aracılığı ile bilgisayarına indirebilir.

Versiyon 100506 da;

Portun genel özellikler sayfasına Ücret darbesi liste kutusu eklenmiştir. Liste kutusunda DTMF A,B,C ve D seçenekleri yer alır. Liste kutusundan seçim yapıldığında, ilgili abone çağrıyı cevapladığı an liste kutusunda seçilmiş DTMF tone hatta gönderilir. Bu özellik sayesinde Telesis santralları başka bir santrala FXO, FXS yada diğer arayüzlerle bağlandığında, ip taraftan bağlantı sağlandı bilgisi aldığında, telesis santral diğer santrala DTMF A, B, C yada D tonlarından birini gönderebilir ve diğer santralda bu sayede ücretlendirmeyi başlatabilir.

X1 revizyon 5 santralı için, PX24 santrallarda olan, analog dc loop dış hatlara portun Genel özellikleri sayfasından ses kazancı verilmesi sağlandı. Bu sayede gelen ses seviyesi 3, 6 ve 9dB arttırılabilir.

Versiyon 100322 da;

Sip ve H323 kullanıcıları genel özellikler sayfasına PCM den->hatta dönüşüm kazancı liste kutusu eklenmiştir. Bu özellik ile uzakuç ip tarafına doğru ses kazancı arttırılır.

Versiyon 100201 de;

Xymphony 100201'e Web phone uygulaması eklenmiştir. Web phone Java platformunda çalışan ve web tarayıcıdan arama yapmayı sağlayan Telesis revizyon 5 santrallarında kullanılan bir uygulamadır.

Web phone uygulamasını kullanarak santrala bir çağrı yaratabilir, santral yöneticisinin izin verdiği aboneleri arayabilir, farklı uygulamaları(sesli mesaj dinletme vb) yapabilirsiniz veya direk olarak santralın aboenesini arayabilirsiniz. Xymphony sekiz farklı web phone sayfasını destekler bu sayede örneğin türkçe, ingilizce veya başka diller için farklı web phone sayfası kullanabilirsiniz.

Xymphony 100201 santrala yüklendiken sonra web phone uygulamasını kullanabilmek için aşağıdaki şartlar yerine getirilmelidir;

Santral yöneticisi için Web sunucudan kullanıcı adı ve şifre girin.

Sip ziyaretçi portunda G711 kodekleri aktif edin.

Santrala Web phone lisansı yükleyin

Yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra santralın uzman ayarları sayfasına bağlanmak için web tarayıcı'nın adres kısmına http: //Santralın ip adresi Ya da URL adresi/xp.asp yazın veya Xtools versiyon 1.03 de Keşfet kullanılarak uzman ayarları sayfasına girin

Versiyon 100115 de;

1. Portun Genel özellikler sayfasına Tut melodisi metin kutusu eklenmiştir. Metin kutusuna 00-99 arasında mesaj numarası yazılabilir. Tut melodisi metin kutusuna mesaj numarası yazılan portu bekletmeye alan diğer port, metin kutusunda yazan mesajı bekletme müziği olarak dinler. Örneğin Analog Dc loop trunkın Tut melodisi metin kutusuna 44 numaralı mesaj numarası yazılırsa ve ilgili trunktan gelen çağrıyı abone bekletmeye alırsa, arayan abone standart 8 numaralı Hold mesajı yerine 44 numaralı mesajı dinler.

2. 2010 tarihli Xymphony versiyonlarında çağrı kayıt yapısı değiştirilmiştir. Bu sebeple 2010 tarihli Xymphony versiyonlarına geçmeden once santral hafızasındaki çağrı kayıt bilgilieri Xport ile indirilmeli, 2010 tarihli yazılıma geçildiğinde Xtools programı kullanılmalıdır.

Versiyon 091207 de;

1. 821 telefon seti hafıza tuşuna kayıtlı abone Rahatsız edilmeme yada koşulsuz çağrı yönlendirme fonksiyonunu aktif ederse, hafıza tuşundaki abonenin ledi surekli yanar hale getirildi.

2. 821 telefon setine yönlenerek gelen çağrılarda set ekranı üzerinde bekleyen çağrı sayısının yanında sıradaki ilk çağrının caller id bilgiside görülür hale getirldi.

3. 821 Telefon setine aktarılan çağrının caller id bilgisi Gelen çağrılar listesine eklenmesi sağlandı

4. Yonde bekleyen çağrı, aynı yönde yer almayan başka bir abone tarafından Çağrı toplama Yönle servis kodunu kullanarak yakalanması sağlandı.

Versiyon 091114 de;

1. Xymphony kurallarına Çağrı beklet özelliği eklenmiştir. Analog yada sayısal abone Çağrı beklet özelliğini aktif ettiğinde kullanıcının telefonu meşgul iken çağrı geldiğinde bir kez uyarı tonu verilir, eğer kullanıcının Bekleyen çağrı uyarısı var onay kutusu işaretli ise uyarı tonu belli periyotta sürekli verilir. Bu arada gelen çağrı meşgul tonu yerine çalma tonu alır.

Çağrı beklet özelliğini aktif etmiş sayısal abone meşgul iken gelen çağrıyı ekranda görür ve menu tuşlarını kullanarak gelen çağrıyı kabul edebilir yada başka bir numaraya yonlendirebilir, analog abone meşgul iken gelen çağrıyı çatalaltı yada flash tuşuna basarak kabul eder analog abonenin eğer çoklu çağrı beklet onay kutusu işaretli değil ise 2. çağrı ile görüşürken yine çatalaltı yada flash yaparsa ilk çağrıya geri döner ve 2. çağrı çözülür, çoklu çağrı beklet onay kutusu işaretli ise 2. çağrı ile görüşürken çatalaltı yada flash tuşuna basarak her iki çağrıyıda bekletmeye alır ve bu durumda;

Web arayuzu ile santrala bağlanıldığında ana sayfada yer alan Multi hold tablosunda 0 dan # DTMF rakamlara göre tanımlanan işlemler yapılır.

Fabrika ayarlarında;

1 tuşlarsa 2. çağrıyı çözer, ilk çağrıya geri doner

2 tuşlarsa ilk çağrı çözülür 2. çağrıya geri döner,

3 tuşlarsa 3 lü konferans yapılır,

4 tuşlarsa 1. ile 2. çağrıyı birbirine aktarır.

5 tuşlarsa ilk çağrıya dönülür, 2. çağrı bekletmeye alınır

6 tuşlarsa ilk çağrı bekletmeye alınır, 2. çağrı ya dönülür.

İki kere çatalaltı yaparsa ilk çağrıya geri doner, 2. çağrıyı bekletmeye alır, yine 2 kere çataltı yaparsa ilk çağrıyı bekletmeye alır, 2. çağrıya geri döner bu şekilde 1. yada 2. çağrı ile 2 kere çataltı yaparak sürekli görüşebilir (ping pong özelliği)

2. Registrar/Gatekeeper türü Remote olan sip portunda bir görüşme yokken Genel özellikler sayfasında Registrar/Gatekeeper türü liste kutusunun yanında Register butonu aktif olur. Register butonuna basıldığında santral Register süresi dolumunu beklemeden tekrar Register mesajını gönderir.

3. Sip portunun Registrar/ Gatekeeper türü Remote yada No olarak seçilmişse Genel özellikler sayfasında Sip proxy IP address metin kutusu belirir. Sip sinyalleşmenin bir proxy server üzerinden yapılması gerekiyorsa bu metin kutusu kullanılmalıdır.

4. Çoklu abone arama tablo sayısı 8 den 100'e (00-99) çıkarılmıştır.

5. Aranılan abone sesli posta özelliğini aktif etmiş ve santral Sistem mesajı 9 (sesli posta gönder) mesajı çalarken 1 tuşlanırsa aranılan aboneye sesli mesaj bırakılır, 0 tuşlanırsa 21 numaralı sistem mesajı çalar ve arayan abone nin başka numara tuşlaması sağlandı.

6. ETSI FSK standartı kullanan analog caller id telefona çağrı aktarıldığında eğer telefon birinci ve ikinci zil periyodu dışında da caller id bilgisi alabiliyorsa aktarılan çağrının caller id bilgisini görmesi sağlandı.

7. Sistem/Temel ayarlarına Tutulan DC loop dış hattı çözme onay kutusu eklenmiştir. Onay kutusu işaretlenirse bekletmeye alınan dc loop hat yanlış bir işlem yapılarak kapatıldığında çözülmez, bekletme yapan aboneye geri doner.

Versiyon 090908 de;

1. Araya girme özelliği kullanıldığında araya girilen hatta 10 sn de bir uyarı tonu gönderilmesi sağlandı.

2. Çoklu abone konferans özelliği kullanıldığında abone zil çalma süresi 25 sn ye çıkarıldı

3. Sistem mesajı 9 dinlenirken 0'a basıldığında 21 numaralı yeni mesajın devreye girmesi sağlandı.

Versiyon 090816 da;

ETSI FSK standartı kullanan analog caller id telefona çağrı aktarıldığında eğer telefon birinci ve ikinci zil periyodu dışında da caller id bilgisi alabiliyorsa aktarılan çağrının caller id bilgisini görmesi sağlandı.

Versiyon 090810 da;

1.Temel Ethernet ayarlarına DYNDns güncelleme istemcisi özelliği eklenmiştir. Santralın eğer statik ip adresi yoksa ve bir router (adsl modem vb) arkasında çalışıyorsa bu özellik sayesinde santral www.dyndns.com adresinden alınmış Domain name, Dyndns hesab adı ve Dyndns şifresini kullanarak www.dyndns.com sitesinden ip adresini kontrol eder ve ip adresi değişmişse kendi ip adresini gunceller.

Xymphony kendisine gelen domain name ile web arayuzu ile bağlantı yada VoIP taleplerini kabul eder.

Bu servisin kullanılması için www.dyndns.com adresinden host adı alınmalı, santralda Ethernet / Temel ayarlarına alınan host adı Domain name alanına yazılmalı, DynDns hesap adı ve şifre alanları doldurularak Tamam butonuna basılmalıdır. Tekrar Ethernet/Temel ayarlarına girilince, DynDns güncelleme istemcisi Başlat butonuna basılmalıdır. Başlat butonuna basıldığında Tarihçe adlı metin kutusu açılır. Metin kutusunda DynDns ten yapılan ip sorgulamalarının tarihçesi listelenir.

Santral her 20 dakikada bir Ağ geçidi dış ip adresini DNS sunucudan sorgular ve ip adresi değişmişse www.dyndns.com sitesinde ip adres güncellemesi yapar.

DynDns kullanımı ile ilgili bilgileri www.dyndns.com adresinden öğrenebilirsiniz.

2. Sesli mesaj kaydet (Vmail) özelliğini aktif eden bir abone arandığında mesaj bırakmak için 1 tuşlanıyordu, Xymphony 090810 da 1 yerine 0 tuşlayarak çevir sesi alınır ve başka bir abone aranabilir.

Versiyon 090803 da;

Yönde kullanılan portun Genel özellikler sayfasına 5 adet farklı sayaç metin kutusu eklenmiştir. Yön'ün Düzenle butonuna basıldığında açılan Yön özellikleri sayfasında her sayaca istenilen kontör miktarı yazılabilir ve aynı sayfada bulunan Yönde port kota güncelleme günü metin kutusunada ayın 0-31 günlerinden biri yazılabilir. Yönde port kota güncelleme gününe yazılan günde portların 1,2,3 ile 4 olan sayaçları Yönde tanımlanan değerlerine gelir.

Bu sayede örneğin santralın dış hattına bağlı FCT cihazından yapılan aramada farklı şebekeler için (örneğin Turkcell için 1000, Turk telekom için 500, Avea ve Vodafone için 600 kontur gibi) kontör kotası konulabilir ve ayın günü geldiğinde tum kotalar otomatik olarak eski haline getirilebilir. Aynı yönü kullanan birden fazla portta ise çalışma şekli; santral yönde yer alan kullanıcıları tarayarak müsait olan (meşgul olmayan ve kontör kutusu sıfırlanmamış) porttan çıkış verecek ve o kontör kutusundan kontör düşürecek şekilde dir. Çıkan çağrı yönlü Cp. kotası 5 ise daha önceki yazılımlarda kullanılan otomatik kapama sayacı ile aynı mantıkla çalışmakta , kontor miktarı manuel değiştirilebilmektedir. Tum sayaçlara 0 yazılırsa Sistem şimdi olduğu gibi herhangi bir kota kullanmadan çalışacaktır.

Versiyon 090726 da;

1. DTS/ITS821 sayısal telefona yönlenerek gelen çağrılarda set ekranı üzerinde bekleyen çağrı sayısı görülebilmektedir.

2. Analog abone yada sayısal setten dış hat arandığında hat bekletmeye alınıp, hatalı numara çevrilip aktarma yapıldığında dış hat çözülmeyip tekrar set yada analog aboneye geri dönmesi sağlandı

3. PX24X santralda analog dc loop dışhatlara portun Genel özellikleri sayfasından ses kazancı verilmesi sağlandı. Ses kazancı verildiğinde kart üzerindeki ses kazanç jumperlarının kullanılmaması gerekmektedir.

Versiyon 090708 de;

Sip protokolu üzerinden T.30 faks algılama özelliği eklenmiştir. Sip portunun G711A yada U kodekleri açıksa Fax algıla (T.30) onay kutusu belirir, onay kutusu işaretlendiğinde ilgili sip portundan yapılan aramada yada gelen çağrıda faks sinyali algılanırsa, görüşmede kullanılan kodek değiştirlerek G.711 kodek'e otomatik geçiş yapılır ve G711 kodek üzerinden faks gönderilir.

Versiyon 090522 de;

Sayısal setlerin kullandığı Rehber'e .txt uzantılı text dosya ile düzenleme yada kayıt yüklenmesi sağlandı. Text dosyasına girilen satır "/ "ile iki alana ayrılmalıdır.

İlk alan 16 karakter uzunluğunda dır, a-z ve A-Z harfleri ile 0-9 numaraları girilebilir.

İkinci alan 32 karakter uzunluğunda dır, sadece 0-9 numaraları girilebilir.

Rehber dosyasını PC ye indirmek için 9.Indir/Rehber sağ tıklanarak istenilen klasorun altına text dosyası olarak saklanabilir.

Rehber yüklendiğinde içindeki kayıtların uzunluğuna göre bir süre santral ana sayfasında Rehber seçeneği görülmeyebilir, santral sıralama işlemini bitirince tekrar ana sayfada Rehber görülecektir.

Versiyon 090511 de;

DTS821 sayısal setten çağrı aktarıldığında, aktarılan çağrı abonenin meşgul yada cevapsız olması durumunda geri döndüğünde set ekranına çağrının kimden döndüğü bilgisinin çıkması sağlandı.

Versiyon 090509 da;

DTS821 veya FPS-D hızlı arama tuşlarına 2 kere basıldığında set otomatik olarak handsfree modunda hızlı arama tuşuna kayıtlı numarayı arar.

Versiyon 090428 de;

1. Xymphony kurallarına 818 çağrı toplama yönle kuralı eklendi. Kural numarası tuşlanıp ardından 3 basamaklı yön numarası tuşlandığında ilgili yon ızerinde bekleyen çağrı yakalanır.

2. Portun genel ozellikleri Ses yolunu gözlemde tut liste kutusu eklendi. Liste kutusundan Ton algılama çağrı çözer seçildiğinde porttan taşma tonu dedekt edildiğinde hat çözülür. Bu özelliğin kullanılabilmesi için Sistem temel ayarlarında Otomatik arayıcı frekansları tanımlanmalı, porttan çıkan çağrı için 12-16 khz ücret darbesi, polarity reversal özelliği kullanılmıyorsa oto ücretlendirme süresi ayarlanmalıdır.

Liste kutusundan Sessizlik çağrı çözer seçilirse porttan gelen ses sessiz duruma geçmesi durumunda çağrı 60 sn sonra çözülür.

3. Portun genel özelliklerine Adjunct istemci türü liste kutusu eklenmiştir. Liste kutusundan Hayır seçilirse porttan çağrı geldiğinde herhangi bir ilave işlem yapılmadan normal yol atama proseduru işler. Bilgilendir seçildiği zaman porttan çağrı geldiğinde 4.Ethernet/Adjunct da tanımlı ip adresi ve portuna aşağıda gösterilen formatta bilgi gönderilir ve normal yol atama işlemi yapılır. Tepkisiz devam seçildiğinde bilgilendirme işlemi yapılır cevap alınmazsa normal yol atama işlemi devam eder. Tepkisiz çöz seçilirse Adjunct sunucudan cevap alınmazsa çağrı çözülür.

SANTRALIN ADJUNCT SERVER A GÖNDERDİĞİ BİLGİ FORMATI: V_T_R_P_A_C_D

Adjunct server dan gelen bilgi formatı: V_T_R_D

Bütün alanlar alt çizgi ile ayrılır.

V: Protokol versiyon, geçerli versiyon 0

T: Kaydın tipi, I gelen çağrı

R: Kaydın referans numarası

P: Çağrıyı başlatan portun erişim kodu.

Access code of the user authorized for the call.

C: Arayan abone numarası

D: Rakamlar (0-9), * ve #. Querry record may not contain this field during overlap sending.If response record contains this field, Call will proceed using these digits

Versiyon 090306 da;

Otomatik ses kayıtlarının ftp server'a gönderilmesi sağlandı, Santralın Ses kayıt penceresinde Otomatik ses kayıt protokol liste kutusuna Ftp eklendi, Ftp seçildiğinde Ftp sunucu ip adresi, Ftp sunucu IP port, Login adı ve şifre metin kutuları doldurularak herhangi bir Ftp server' a otomatik ses kayıtları Wav formatında transfer edilir.

Not: Ftp server da santral için tanımlanan kullanıcının yazma (write) ve silme (delete) yetkisinin olması gereklidir

Versiyon 090211 de;

H323 veya SIP portları için Bütün görüşmelerde sesi kaydet onay kutusu eklendi.

Versiyon 090207 da;

1. Araya girme yetki seviyesi yüksek olan bir abone, operator yada başka bir abonenin sırasında beklerken diğer bekleyen abonelerin önünde sıraya girmesi sağlandı

2. Kural tablosunda Kural numarası metin kutusunun yanına Boş butonu eklenmiştir. Boş butonuna basıldığında kullanılmayan yeni bir kuralnumarası ekrana gelir.

3. Kural tablosuna Bütün çağrıları yönlendir kuralı eklenmiştir. Bütün çağrıları yönlendir kuralı kullanıldığında porta yönle gelen çağrılar veya port erişim kodu ile gelen çağrılar Bütün çağrıları yönlendir kuralı kullanılarak tuşlanan numaraya yönlenir.

4. Dinamik ip adresli bir H323 ve SIP kullanıcısında Bütün ip adresleri kabul edilir onay kutusu işaretlenmişse, SIP veya H323 Kullanıcıları sayfasında özet bilgilerin yer aldığı tabloda dinamik ip adresli kullanıcının o anki ip adresinin görülmesi sağlandı.

Versiyon 090128 de;

1. Revizyon 5 santrallara Robot operatör özelliği eklenmiştir. Robot operator sayesinde profosyonel pc tabanlı robotlardaki pek çok uygulama santral tarafından da yapılabilmektedir. Robot operator 31 farklı mesaj tablosu kullanabilmekte bu sayede çeşitli senaryolar uygulanabilmektedir.

Örneğin santralın dış hatlarında 31 adet farklı karşılama mesajı kullanılabilir, bir numara tuşlandığında farklı bir mesaj tablosu devreye sokulabilir, tekrar ana mesaj tablosuna dönülebilir, bankalar arandığında kullanılan pek çok uygulama santral tarafından da yapılabilmektedir.

2. Sesli mesaj yolla mesajı dinlenirken 1 tuşlandığında ilgili aboneye sesli mesaj bırakılabilmekte idi, Xymphony 090128 de Sesli mesaj yolla mesajı devredeyken 1 tuşlandığında ilgili aboneye sesli mesaj bırakılabilmekte, 0 tuşlandığında başka bir arama yapmak için çevir sesi alınabilmektedir.

3. Xymphony kurallarına Kişisel karşılama mesajı kuralı eklenmiştir. Kişisel karşılama mesajı kuralı tuşlanıp ardından 1 tuşlandığında kişisel karşılama mesajı kaydedileblir, Kişisel karşılama mesajı kuralı tuşlanıp ardından 0 tuşlandığında kaydedilen kişisel karşılama mesajı silinir. Kişisel karşılama mesajı kaydını yapan bir aboneye sesli mesaj yolla kuralı kullanıldığında Sistem mesajı 9 yerine abonenin kişisel karşılama mesajı duyulur.

Versiyon 090114 de;

1. 821 model sayısal setlerde 1 ve 2. satırlar çağrı ile ilgili bilgileri, 3,4,5 ve 6. satırlar çağrı aktarma ile ilgili bilgileri, 7. satır kullanılan servisler hakkında, 8. satırda Shift tuşuna basıldığında aktif olan fonksiyon tuşlarını göstermektedir.

7. satırda çıkan karakterler ve anlamları aşağıdadır:

Nr :Gece sınırlaması aktif

Cb :Geri arama aktif

Ad :Otomatik arayıcı aktif

Ur :Kullanıcı yetkileri değiştirildi

Fb :Meşgulde çağrı yönlendirme var

Fn :Cevapsızda çağrı yönlendirme var

Qf :Sesli mesaj kotası dolmak üzere

It :Araya girme (Set görüşüyorken araya girildi)

2. PX24 X,M,S ve U santrallerde sistemin DVR kapasitesinin 88% i dolduğu zaman tüm abonelerin çevir sesinde ikaz tonu olacak ve böylece müşteri,kayıtlı mesajları Xport aracılığı ile bilgisayarına indirmesi için uyarılacaktır ,bu sayede otomatik ses kaydı yapılan santrallerde dvr kapasitesi dolduğu zaman meydana gelen görüşmelerin kesilmesi sorunu ortaya çıkmadan müdahale yapılması mümkün olacaktır.

3. 821 model veya FPS-D sayısal setlerde lokal yada trunktan gelen çağrılar için farklı melodi çalması sağlandı. Set üzerinden zil melodisini 00 seçtiğinizde lokal çağrılar için zil melodisi 00, lokal çağrılar dışındaki tüm çağrılar için zil melodisi 01 çalar. Setin zil melodisi 00 dışında başka bir melodi seçilirse tüm çağrılar için seçilen melodi çalar. Zil melodisi 00 veya 01'e arzu edilen başka bir melodi yüklenebilir.

4. Otel uygulamaları için TCP/IP protokolu üzerinden Fidelio desteği sağlanmıştır. Client PC, check-in, check-out,uyandırma iptali bilgilerini PC'den santrala aktarır. Çağrı kayıt bilgileri, uyandırma raporu, oda malzeme raporu ve oda bakım bilgileri ise santralden client PC'ye doğru aktarılır.

5. Web arayüzü kullanan revizyon 5 santrallara Erişim kodu blok özelliği eklenmiştir. Bu özellik sayesinde santralın abone ve diğer portlarına belirlenen önek ile başlayan ardışık numara ataması yapılır. Örneğin Erişim kodu Blok tuşlandığında açılan liste kutusundan analog abone seçilir ve tamam butonuna basıldığında Önek ve Uzunluk girmek için Erişim kodu blok değiştir sayfası açılır santralın analog abone erişim kodlarını 3000 den başlatıp ardışık olarak sıralanmasını istiyorsak Önek metin kutusuna 3, Uzunluk metin kutusunada 3 yazılmalıdır. Santralın tüm portlarını belirli bir önek le başlatmak için liste kutusundan Tümü seçilirek Önek ve Uzunluk metin kutularına istenen değerler girilir,santral portların fiziksel adresine göre numaraları ardışık sıralar.

Versiyon 090108 de;

FPS-D ve DTS821 sayısal telefon setlerin lokal ve trunkdan gelen çağrılar için farklı kadansta çalması sağlandı

Versiyon 081103 de;

Portun Genel özellikler sayfasına Otomatik çıkış kapama sayacı özelliği eklenmiştir. Yanında bulunan Düzen butonuna basıldığında açılan metin kutusuna yazılan değer saniye yi göstermektedir. Metin kutusundaki değer 0 dan farklı ise bu port kullanılarak yapılan çağrıda her saniye metin kutusundaki değerden düşer ve değer 0 a ulaşılınca portun Çıkan çağrıda kullanılmaz onay kutusu işaretlenir ve bu porttan yeni bir çağrının çıkışına izin verilmez. Çıkan çağrıda kullanılmaz onay kutusunun işareti kaldırıldığında porttan çıkış yapılmasına izin verilir.

Bu özellik PX24S,U,M ve PX24X santrallarında kullanılabilir ve yapılan çağrının ücretlendirilmesi ve çağrının CMDR kaydının üretiliyor olması gereklidir.

Versiyon 081102 de;

1. PX24M,U,S santralları için Xymphony kurallarına Sayısal set testleri kuralı eklenmiştir. Santralın parametre butonuna basıp Sayısal set testleri kodu çevrildiğinde 15 dakika süresi boyunca sayısal setin tuşlarına basıldığında ekranda hangi tuşa basıldığı varsa ledi yanar, bu sayede sayısal setlerin testleri yapılır.

Versiyon 081023 de;

1. Temel Sistem ayarlarına Konferans odası yöneticisi metin kutusu eklenmiştir. Metin kutusuna analog,sayısal, Xphone yada isdn abone numarası yazılırsa konferans odası kuralı kullanıldığında santral konferans odası yöneticisinin zilini çaldırarak konferans odasına davet eder.

2. Sistem mesajlarına 20 numaralı mesaj eklenmiştir. Trunk'ın (dc loop, dss-1, qsig etc) Zil çaldırırken mesaj dinlet onay kutusu işaretli ve aranılan abonenin Bütün görüşmelerde sesi kaydet onay kutusu işaretli ise santral zil çalma tonu yerine 20 numaralı sistem mesajını okur.

3. Dss-1, Qsig, BRA portların Çağrı kuruluşta mesaj dinlet onay kutusu işaretlenirse Gelen çağrıya Çağrı kuruluşta mesaj dinlet liste kutusunda seçilmiş mesaj okunur, mesaj bittikten sonra santral aranan numaraya göre analiz işlemine başlar. Bu özelliğin çalışabilmesi için gelen Setup mesajında "Sending complete" (adres tamamlandı) mesajı olmalı, Dss-1 TE tarafında Call progress ie var onay kutusu işaretli olmalıdır.

Versiyon 081022 de;

1. Santrala web arayüzü ile bağlantıda farklı kullanıcı ekleme, kullanıcıların yetkilerini kısıtlama özelliği eklenmiştir. Santrala fabrika ayarlarında bağlantıda kullanıcı adı ve şifre sorulmaz ve web arayüzü ile bağlanan kullanıcı Admin. olarak giriş yapar. Yeni kullanıcı eklemek için Admin. kullanıcısına kullanıcı adı ve şifre tanımlanmalıdır. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapan Admin kullanıcısı Web sunucu dan yeni bir kullanıcı ekleyebilir. Yeni eklenen kullanıcının hangi menüleri duzenleyebilecegi Düzenle butonuna basılarak açılan pencerede tanımlanır.

DIKKAT: Xymphony 081022 yüklendiğinde santralın ethernet özellikleri fabrika ayarlarına gelmektedir. Yazılım yüklendikten sonra Ethernet özellikleri tekrar santrala girilip saklanmalıdır.

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on October 16, 2020, at 08:02 AM