Recent Changes - Search:

HomePage


PX24 serisi santrallar


Stillink sinyal çeviriciler, E1 Gateway


X1 serisi santrallar


Yardımcı programlar, diğer


Telefonlar


DECT Sistemler


Programlama

.

OtomatikArayici

Otomatik arayıcı kuralı ile abonenin en son aradığı numara otomatik olarak aranır. Bunun için abonenin çevirdiği rakamlara göre çalıştırılan Kural tablosunda Aranan son numarayı güncelle onay kutusunun işaretli olması gerekmektedir. Abonenin aradığı yönden çalma yada cevap bilgisi geldiğinde çağrı Otomatik arayıcı kuralını kullanan aboneye transfer edilir. Aranılan yönden çalma yada cevap bilgisi gelmediğinde ise yapılan arama 2 dakikada bir toplam 8 kez tekrarlanır.

Otomatik arayıcı kuralı santral daki tüm arayüzler ve sinyalleşmeler (örneğin SS7, H.323, SIP, DC Döngülü trunk vb.) için kullanılabilir.

Kullanımı: Otomatik arayıcı (Fabrika değerlerinde kodu 879) + p (0-2)

Aktif etme: Otomatik arayıcı + 1

Iptal: Otomatik arayıcı + 0

p için 2 çevrilirse son aranan numara hafızasındaki numara yada Otomatik arayıcı nın aktif edileceği numara sayısal set ekranına gelir.

Portun sinyalleşme özelliğine göre çalma yada cevap bilgisi sinyalleşme ile değil ton bilgisi ile gönderiliyorsa aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

Santralın çıkış yapılan porttan gelecek meşgul tonunun frekansını bilmesi gerekmektedir. Bunun için ilgili portun Sinyalleşme tablosunda Otomatik arayıcı frekansları metin kutusuna aranan santralın frekanslarının tanımlanması için metin kutuları bulunur. Metin kutusunun ilki minimum ikinciside maksimum değeri ifade eder. Sözgelimi DC döngülü trunk portu kullanılır ve portta Türk Telekom'a bağlı ise Türk Telekom da kullanılan frekans 450 Hz olduğundan bu metin kutularına 440 ve 460 girilmelidir.

Analog DC döngülü trunklarda ANSWER bilgisi, çıkış yapılan porttan gelen ücretlendirme sinyali ile, ücretlendirme sinyali yoksa portun Sinyalleşme tablosu Oto ücretlendirme süresi metin kutusundaki süre ile anlaşılır. Eğer oto ücretlendirme süresi kısa tutulursa santral aranılan tarafın cevap verdiğini zannedeceği için Otomatik arayıcı kuralını kullanmaz bu yüzden DC döngülü trunk 'ın Sinyalleşme tablosu sayfa 1 de Oto ücretlendirme süresi metin kutusuna 400 (40 sn) girilmesi tavsiye edilir.

Otomatik arayıcı eğer çalışmıyorsa Ton algilama cagri cozer calismiyor neden? linkindeki açıklamaları okuyun.

Edit - History - Print - Recent Changes - Search
Page last modified on May 17, 2022, at 04:13 AM